11
Mar

Najczęstsze choroby bojowników i ich leczenie

Większość chorób występujących u bojowników jest wynikiem Wychłodzenia organizmu lub przeziębieniem dróg oddechowych. Dlatego warto dbać o odpowiednią temperaturę wody oraz powietrza między taflą wody a pokrywą, nasz zestaw dla bojownika wyposażony jest grzałkę z termostatem a także pokrywkę aby nie wychładzać powietrza nad taflą wody. Należy również kupować ryby z pewnego źródła aby nie przenieść niebezpiecznych chorób zakaźnych a także dbać o czystość i higienę akwarium.

  1. Przeziębiony labirynt (Labirynt – część układu oddechowego)

a. Objawy – płochliwość, niechęć do jedzenia, utrata mocnych kolorów, nietypowy pływ pikowy (ryba energicznie podpływa po powietrze następnie bardzo energicznie płynie na dno zbiornika) Wszystko to objawy przeziębienia układu oddechowego.

b. Choroba nieleczona może zabić rybę.

W takim przypadku należy zastosować należy preparat Suma Weather

Zawsze po przeprowadzonym leczeniu ryba ma osłabiony układ immunologiczny, aby przyspieszyć regenerację i powrót do zdrowia, po przeprowadzonej kuracji zaleca się zastosowanie kompletu witamin  Body Strong+ które wzmocnią organizm ryby i przyspieszą jej całkowity powrót do zdrowia.

 

2. Fin Rot  choroba śmiertelna najczęściej wywołana zbyt zimną wodą w akwarium lub niewłaściwą higieną.

a.Bojowniki są również na nią podatne podczas osłabienia organizmu.

Objawy to sklejone płetwy, w niektórych przypadkach niechęć pobierania pokarmu, osowiałość, chowanie się, wizualnie ryba robi się sztywna i nie może rozłożyć płetw

b. Dlatego zawsze przy zakupie należy zwrócić uwagę czy ryba napina płetwy i jest aktywna

c.Leczenie Powinno nastąpić jak najszybciej po zauważeniu objawów, choroba postępuje szybko i nie należy zwlekać.

d. Choroby tej nie da się wyleczyć domowymi sposobami, należy zastosować preparat Suma Gil & Tail

e. Zawsze po przeprowadzonym leczeniu ryba ma osłabiony układ immunologiczny, aby przyspieszyć regenerację i powrót do zdrowia, po przeprowadzonej kuracji zaleca się zastosowanie kompletu witamin  Body Strong+które wzmocnią organizm ryby i przyspieszą jej całkowity powrót do zdrowia.

Poniższe zdjęcie przedstawia preparat wspierający rozwiązanie powyższego problemu, kliknij w nie aby zakupić preparat.

3. Oodinoza

a. Chciałbym tu opisać odmianę, która charakteryzuje się brązowawym nalotem na Bojowniku

b. Wygląda to z bliska jakby ryba została obsypana brązowym pudrem.

c. Choroba śmiertelna i bardzo zakaźna, postępuje bardzo szybko i nie wolno zwlekać z leczeniem.

d. W kolejnym etapie rozwoju choroby również skleja płetwy. Nie da się jej wyleczyć domowymi sposobami, natomiast po zastosowaniu właściwego preparatu choroba bardzo szybko zostaje zwalczona.

e. Aby wyleczyć rybę z oodinozy, należy zastosować preparat Suma Gil & Tail, który był podany wyżej.

f. Zawsze po przeprowadzonym leczeniu ryba ma osłabiony układ immunologiczny, aby przyspieszyć regenerację i powrót do zdrowia, po przeprowadzonej kuracji zaleca się zastosowanie kompletu witamin  Body Strong+ które wzmocnią organizm ryby i przyspieszą jej całkowity powrót do zdrowia.

 

4. Zniszczone płetwy  

Nierównomiernie poszarpana tylna płetwa, poza tym ryba je, pływa i funkcjonuje całkowicie normalnie. Choć w 99% nie jest to choroba, celowo zamieszczam opis tej przypadłości właśnie tu, ponieważ wielu początkujących Hobbystów myli ją z martwicą płetw. Powody tej sytuacji są najczęściej 2:

a)  Zbyt szybkie wpuszczenie bojownika po transporcie do wody o zupełnie innych parametrach (dochodzi do przysłowiowego spalenia błony między promieniami płetw).

b) W  wyniku stresu bojownik obracając się widzi płetwę i odruchowo kąsa ją, myśląc że to inny bojownik. W tym przypadku najczęstszymi przyczynami są:

– Zbyt ubogie karmienie

–  Zbyt duży ruch wody w akwarium a co za tym idzie stres

–  Brak treningu z rybą (czyli ryba jest znudzona)

Zastosuj Liście migdałecznika oraz Bacteria &fungi na zatrzymanie bakterii i grzybów które mogły zakatować „otwartą ranę” na płetwie. Następnie aby przyspieszyć regenerację i odrost płetw zastosuj Body Strong+, jest to produkt który wchłaniany jest przez błonę śluzową, znacznie przyspieszy on regenerację ubytków oraz wzmocni i odżywi organizm Twojego bojownika.

5. Puchlina Brzuszna

Objawy  – Brzuch w kształcie piłki wyraźnie wydęty o nienaturalnej wielkości. Z moich obserwacji przypadłość tą możemy podzielić na 2 oddzielne choroby:

  1. Przekarmienie które spowodowało zator na jelitach. Ryba ma bardzo wzdęty brzuch ale jest dość aktywna, często je lub próbuje pobierać pokarm. W tej sytuacji należy natychmiast zaprzestać karmić danego osobnika, najlepiej przenieść go do osobnego spokojnego zbiornika i przystąpić do leczenia preparatem Intestine 100  Więcej informacji znajdziesz na opakowaniu produktu oraz poniższym filmie który przygotowałem aby Ci pomóc.
  2. Posocznica (zakażenie krwi, przeziębienie krwi, wylew wewnętrzny) Brzuch rybi przypomina otwierającą się szyszkę, Łuski ryby są dość mocno nastroszone, ryba jest mało aktywna i obojętna na pokarm. W tym przypadku szanse na uratowanie ryby są bliskie 0 i jeżeli nie mamy pod ręką wykwalifikowanego lekarza weterynarii o specjalizacji leczenia ryb ozdobnych, ryba jest raczej nie do uratowania.

6. Guzy skórne 

a. Przypadłość po części genetyczna, która występuje w większości odmian bojowników na całym świecie. Zmieniające się, coraz bardziej zanieczyszczone środowisko niestety sprzyja rozwojowi nowotworów i guzów.

b. Wszystkie odmiany barwne mogą mieć tę przypadłość. Najrzadziej jednak, występuje ona u bojowników w jednym kolorze bez metalicznego połysku.

c. Niezależne od kraju, pochodzenia, linii genetycznej oraz wieloletniej selekcji, do dziś nie udało się wyeliminować tego problemu i ze względu na pogarszające się środowisko, zachorowalność na nowotwory oraz guzy skórne rośnie za równo u zwierząt jak i ludzi.

d. Ryby posiadające tę przypadłość, najczęściej żyją długo i raczej nie skraca to ich długości życia.

e. Przypadłość ta jest nieuleczalna, ale guzy można usuwać chirurgicznie, wycinając nadmiar skórny (zabieg ten powinni wykonywać raczej Lekarze weterynarii)

7. Powiększone oko 

Przyczyny tej przypadłości mogą być 2:

a. Złe parametry wody, długotrwały nadmiar amoniaku w wodzie.

b. zapalenie gałki ocznej, poprzez uderzenie mechaniczne lub zapalenie bakteryjne.

Bardzo skutecznym preparatem na tę przypadłość jest Suma Bacteria, preparat ten osobiście stosuję i uważam za niezastąpiony w przypadku rozwiązania powyższego problemu.

dodaj komentarz

EnglishFrenchGermanItalianPolishRussian