Koszyk 0 items - 0.00 zł 0
0 items - 0.00 zł 0

Najczęstsze choroby bojowników i ich leczenie

Najczęstsze choroby bojowników i ich leczenie

Większość chorób występujących u bojowników jest wynikiem Wychłodzenia organizmu lub przeziębieniem dróg oddechowych. Dlatego warto dbać o odpowiednią temperaturę wody oraz powietrza między taflą wody a pokrywą, nasz zestaw dla bojownika wyposażony jest grzałkę z termostatem a także pokrywkę aby nie wychładzać powietrza nad taflą wody. Należy również kupować ryby z pewnego źródła aby nie przenieść niebezpiecznych chorób zakaźnych a także dbać o czystość i higienę akwarium.

  1. Przeziębiony labirynt
     Film informacyjny

    (Labirynt – część układu oddechowego)

Objawy – płochliwość, niechęć do jedzenia, utrata mocnych kolorów, nietypowy pływ pikowy (ryba energicznie podpływa po powietrze następnie bardzo energicznie płynie na dno zbiornika) Wszystko to objawy przeziębienia układu oddechowego.

Choroba nieleczona najczęściej kończy się śmiercią.

W takim przypadku należy podnieść temperaturę do 32/33C, zadbać o dobre przykrycie akwarium, zastosować preparat Suma Weather w ilości 2 krople na 1L oraz zastosować liście migdłaecznika morskiego (1 liść na 10L wody) przed włożeniem liścia należy go opłukać pod bieżącą wodą. Podczas kuracji należy przez pierwsze 48H nie karmić bojownika. Światło osłabia działanie preparatu, dlatego warto, aby przez pierwsze 48H było zgaszone. Kuracja powinna trwać 5 dni.

Zawsze po przeprowadzonym leczeniu ryba ma osłabiony układ immunologiczny, aby przyspieszyć regenerację i powrót do zdrowia, po przeprowadzonej kuracji zalecamy zastosowanie preparatu wzmacniającego  Body Strong+, które wzmocnią organizm bojownika i przyspieszą jego całkowity powrót do zdrowia.

 

 

 

 

 

 

2.Fin Rot

Objawy – Apatia, ryba traci swój kolor, staje się matowa. Płetwy stają się sklejone z czasem utrudnia to pływanie z reguły bojownik leży na dnie lub pod taflą wody w rogu akwarium, czasem ma przyspieszone oddychanie. W poważnym stadium niechęć do jedzenia.

Choroba nieleczona zawsze kończy się śmiercią

Bojowniki są również na nią podatne podczas osłabienia organizmu.

Kuracja powinna nastąpić jak najszybciej, po zauważeniu objawów, choroba postępuje szybko i nie należy zwlekać. Choroby tej nie da się wyleczyć domowymi sposobami, należy zastosować preparat Suma Gil & Tail 2 krople na litr. Z akwarium należy usunąć rośliny i inne zwierzęta wodne. Kuracja trwa 5 dni w ciągu pierwszych 24h bojownik może być osowiały i w ciągu pierwszych 48h od podaniu preparatu nie powinno się go karmić bojownika. Po 5 dniach należy podmienić 70% wody i zastosować preparat ponownie w tej samej dawce.

Zawsze po przeprowadzonym leczeniu ryba ma osłabiony układ immunologiczny, aby przyspieszyć regenerację i powrót do zdrowia, po przeprowadzonej kuracji, zaleca się zastosowanie kompletu witamin  Body Strong+ które wzmocnią organizm ryby i przyspieszą jej całkowity powrót do zdrowia.

Poniższe zdjęcie przedstawia preparat wspierający rozwiązanie powyższego problemu, kliknij w nie, aby zakupić preparat.

 

  1. Oodinoza

Objawy – choroba, która charakteryzuje się brązowawym nalotem na Bojowniku, bojownik jest apatyczny, w końcowym stadium zaczynają sklejać się płetwy.

Choroba nieleczona zawsze kończy się śmiercią

Choroba śmiertelna i bardzo zakaźna, postępuje bardzo szybko i nie wolno zwlekać z leczeniem. Jest to jedna z najszybciej zabijających chorób, które zagrażają bojownikowi. Nie da się jej wyleczyć domowymi sposobami, natomiast po zastosowaniu preparatu Gill & Tail choroba bardzo szybko zostaje zwalczona.

Kuracja powinna nastąpić jak najszybciej, po zauważeniu objawów, choroba postępuje szybko i nie należy zwlekać. Choroby tej nie da się wyleczyć domowymi sposobami, należy zastosować preparat Suma Gil & Tail 2 krople na litr. Z akwarium należy usunąć rośliny i inne zwierzęta wodne. Kuracja trwa 5 dni w ciągu pierwszych 24h bojownik może być osowiały i w ciągu pierwszych 24h od podaniu preparatu nie powinno się go karmić bojownika. Po 5 dniach należy podmienić 70% wody i zastosować preparat ponownie w tej samej dawce.

Zawsze po przeprowadzonym leczeniu ryba ma osłabiony układ immunologiczny, aby przyspieszyć regenerację i powrót do zdrowia, po przeprowadzonej kuracji zaleca się zastosowanie kompletu witamin  Body Strong+ które wzmocnią organizm ryby i przyspieszą jej całkowity powrót do zdrowia.

 

 

  1. Zniszczone, poszarpane płetwy  

Objawy – Nierównomiernie poszarpane płetwy, poza tym ryba je, pływa i funkcjonuje całkowicie normalnie. Choć w 99% nie jest to choroba, celowo zamieszczam opis tej przypadłości właśnie tu, ponieważ wielu początkujących Hobbystów myli ją z martwicą płetw. Powody tej sytuacji są najczęściej 2:

  1. a)  Zbyt szybkie wpuszczenie bojownika po transporcie do wody o zupełnie innych parametrach (dochodzi do przysłowiowego spalenia błony śluzowej między promieniami płetw).
  2. b) W  wyniku stresu bojownik obracając się widzi płetwę i odruchowo kąsa ją, myśląc że to inny bojownik. W tym przypadku najczęstszymi przyczynami są:

– Zbyt ubogie karmienie

–  Zbyt duży ruch wody w akwarium a co za tym idzie stres

–  Brak treningu z rybą, (czyli ryba jest znudzona)

W tej sytuacji należy zastosować Liście migdałecznika oraz Bacteria &fungi na zatrzymanie bakterii i grzybów, które mogły zaatakować “otwartą ranę” na płetwie. Następnie, aby przyspieszyć regenerację i odrost płetw zastosuj Body Strong+, jest to produkt, który wchłaniany jest przez błonę śluzową, znacznie przyspieszy on regenerację ubytków oraz wzmocni i odżywi organizm Twojego bojownika.

  1. Puchlina Brzuszna

Objawy  – Brzuch w kształcie piłki wyraźnie wydęty o nienaturalnej wielkości. Może, ale nie musi występować wynoszenie ryby w górę poprzez zbierające się gazy na jelitach. Z moich obserwacji przypadłość tą możemy podzielić na 2 oddzielne choroby:

Przekarmienie, które spowodowało zator na jelitach. Ryba ma bardzo wzdęty brzuch, ale jest dość aktywna, często pobiera pokarm lub próbuje go pobierać. W tej sytuacji należy natychmiast zaprzestać karmić danego osobnika, najlepiej przenieść go do osobnego spokojnego zbiornika i przystąpić do kuracji preparatem Intestine 100

lek na puchlinę brzuszną
leczenie puchliny brzusznej u ryb

Do przeprowadzenia kuracji należy przygotować niewielki zbiornik, następnie zalać go czystą odstałą wodą (słup wody nie powinien być głębszy niż 12 cm) woda powinna mieć 28 C przed wpuszczeniem ryby należy dokładnie wymieszać preparat w wodzie a następnie wpuścić bojownika. Kąpiel od 4 do 24 godz. Po wypróżnieniu należy z powrotem wpuścić bojownika do akwarium docelowego a wodę wylać. Preparat można z powodzeniem stosować również u innych gatunków ryb słodkowodnych, wtedy jednak należy używać napowietrzania i dostosować temp. wody do danego gatunku ryb.

Dawkowanie: 1 płaska łyżeczka od herbaty na 1 litr wody.

Bardzo ważne jest to, aby podczas kąpieli leczniczej (bojownika) nie stosować filtracji oraz zapewnić mu spokojne otoczenie bez zbędnego ruchu przy akwarium.

Zawsze po przeprowadzonym leczeniu ryba ma osłabiony układ immunologiczny, aby przyspieszyć regenerację i powrót do zdrowia, po przeprowadzonej kuracji zaleca się zastosowanie kompletu witamin  Body Strong+ które wzmocnią organizm ryby i przyspieszą jej całkowity powrót do zdrowia.

 

  1. Posocznica (zakażenie krwi, przeziębienie krwi, wylew wewnętrzny) Brzuch rybi przypomina otwierającą się szyszkę, Łuski ryby są dość mocno nastroszone, ryba jest mało aktywna i obojętna na pokarm. W tym przypadku szanse na uratowanie ryby są bliskie 0 i jeżeli nie mamy pod ręką wykwalifikowanego lekarza weterynarii o specjalizacji leczenia ryb ozdobnych, ryba jest raczej nie do uratowania.
6. Guzy skórne 

Przypadłość po części genetyczna, która występuje w większości odmian bojowników na całym świecie. Zmieniające się, coraz bardziej zanieczyszczone środowisko niestety sprzyja rozwojowi nowotworów i guzów. Wszystkie odmiany barwne mogą mieć tę przypadłość. Najrzadziej jednak, występuje ona u bojowników w jednym kolorze bez metalicznego połysku. za wyjątkiem koloru białego. Niezależne od kraju, pochodzenia, linii genetycznej oraz wieloletniej selekcji, do dziś nie udało się wyeliminować tego problemu ze świata bojowników. Ryby posiadające tę przypadłość, najczęściej żyją długo i raczej nie skraca to ich długości życia.Przypadłość ta jest nieuleczalna, ale guzy można usuwać chirurgicznie, wycinając nadmiar skórny (zabieg ten powinni wykonywać raczej Lekarze weterynarii)

  1. Powiększone oko 

Przyczyny tej przypadłości mogą być 2:

  1. Złe parametry wody, długotrwały nadmiar amoniaku w wodzie.
  2. zapalenie gałki ocznej, poprzez uderzenie mechaniczne lub zapalenie bakteryjne.

Objawy – Niesymetrycznie powiększone oko u bojownika, Proces wychodzenia gałki ocznej dość szybko postępuje. Często oko wygląda jakby było pokryte dużą ilością śluzu, co nadaje efekt pokrycia gałki ocznej mleczną błoną.

Choroba nieleczona w przypadku zapalenia zawsze kończy się śmiercią

Stan zapalny postepuje bardzo szybko i nie należy zwlekać z leczeniem. Bardzo skutecznym preparatem na tę przypadłość jest Suma Bacteria, preparat ten osobiście stosuję i uważam za niezastąpiony w przypadku rozwiązania powyższego problemu. Kuracja 2 krople na 1 litr wody, po wymieszaniu preparatu w wodzie należy wyłączyć filtr i zgasić światło, ponieważ osłabia ono działanie preparatu. Przez okres pierwszych 2 dni nie karmimy bojownika. Preparat najskuteczniej działa w połączeniu liśćmi migdałecznika morskiego (1 liść na każde 10L wody) przed włożeniem liści należy je opłukać pod bieżącą wodą. Kuracja trwa 5 dni. Po 5 dniach należy podmienić 30% wody.

Zawsze po przeprowadzonym leczeniu ryba ma osłabiony układ immunologiczny, aby przyspieszyć regenerację i powrót do zdrowia, po przeprowadzonej kuracji zaleca się zastosowanie kompletu witamin  Body Strong+ które wzmocnią organizm ryby i przyspieszą jej całkowity powrót do zdrowia.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej !

EBOOK – JAK OPIEKOWAĆ SIĘ BOJOWNIKIEM

Drogi czytelniku, jeżeli zainteresowała Cię już teraz ta książka, oznacza to, że potrzebujesz praktycznej wiedzy na temat hodowli bojowników.  Ebook – Jak opiekować się bojownikiem pozwoli Ci zaoszczędzić masę straconego czasu na zdobywanie wiedzy w sieci oraz wyeliminowanie nieprawdziwych informacji, nerwów związanych z błędnymi zakupami, oraz niepotrzebnie wydanych pieniędzy na akcesoria i produkty, których nie potrzebujesz. Poradnik pomoże Ci także przejść cały proces zakupu akwarium, akcesoriów, preparatów, wybranych gatunków roślin oraz innych zwierząt wodnych do zakupu samego bojownika. W poradniku dowiesz się, na czym polega to wspaniałe hobby. Informacje w nim zawarte pomogą ominąć całą masę błędów, które popełniane są przez początkujących hobbystów podczas pierwszego zakupu bojownika, a także ułatwi zrozumieć Ci takie zagadnienia jak:

SPIS TREŚCI

1 . NATURALNE WYSTĘPOWANIE BOJOWNIKÓW

2 . SPOTKANIE CZŁOWIEKA Z BOJOWNIKIEM

3 . KRÓTKA HISTORIA BOJOWNIKÓW

4 . BUDOWA BOJOWNIKA

5 . OBECNA HODOWLA BOJOWNIKÓW

6 . PODSTAWOWE ODMIANY BOJOWNIKÓW

7 . NIESAMOWITE ODMIANY BARWNE BETTA MAHACHAIENSIS ALIEN

8 . FORMY BARWNE

  1. KULA CZY AKWARIUM?

1 0 . WIELKOŚĆ AKWARIUM DLA BOJOWNIKA

1 1 . JAKIE PODŁOŻE WYBRAĆ DO AKWARIUM Z BOJOWNIKIEM?

1 2 . SZCZEPIENIE FORY BAKTERYJNEJ W NOWYM AKWARIUM Z BOJOWNIKIEM

1 2 . ROŚLINNOŚĆ W AKWARIUM Z BOJOWNIKIEM

1 3 . OZDOBY W W AKWARIUM Z BOJOWNIKIEM

1 4 . DLACZEGO BOJOWNIKI NIE POTRZEBUJĄ FITRACJI?

1 5 . JEŻELI FILTRACJA, TO JAKA?

1 6 . JAK UZDATNIAĆ I USZLACHETNIAĆ WODĘ DLA BOJOWNIKA?

1 7 . PODSTAWOWA HIGIENA PODCZAS PODMIANY WODY

1 8 . TEMPERATURA WODY ORAZ POWIETRZA MIĘDZY TAFLĄ A POKRYWĄ

1 9 . JAK PODCZAS ZAKUPU WYBRAĆ ZDROWEGO BOJOWNIKA?

2 0 . BOJOWNIK DŁUG O CZYKRÓTKOPŁETWY?

2 1 . KARMIENIE BOJOWNIKA

2 2 . TRENING BOJOWNIKA

2 3 . BOJOWNIKI RAZEM CZY OSOBNO?

2 4 . NIEWŁAŚCIWE GATUNKI RYB W JEDNYM AKWARIUM Z BOJOWNIKIEM

2 5 . NAJCZĘSTSZE CHOROBY BOJOWNIKÓW

link do ebookakliknij tutaj

 

2 Comments

dodaj komentarz