Czy bojownik potrzebuje filtracji?
Czy bojownik potrzebuje Filtracji (poniżej 2 sposoby hodowli)
- Bojowniki posiadają dodatkowy narząd oddechowy (labirynt) umożliwia on im, oddychanie powietrzem atmosferycznym.
- W praktyce oznacza to tyle, że woda w akwarium nie musi być w żaden sposób natlenia, ponieważ bojownik może pobierać tlen oddychając powietrzem znad tafli wody.
- Bojowniki źle znoszą także ruch wody, dlatego też wszyscy profesjonalni hodowcy nie używają filtracji.
- Aby rozmnożyć bojowniki i utrzymać młode przy życiu, również należy wyeliminować jakikolwiek ruch wody.
- Podsumowując, bojowniki nie muszą mieć filtracji a w większości przypadków może być ona dla nich szkodliwa.
- W sytuacji gdy nie masz na co dzień czasu aby posprzątać resztki z dna a akwarium nie jest jeszcze na tyle dojrzałe biologicznie żeby poradzić sobie samoistnie z nieczystościami na dnie, możesz spróbować zastosować filtrację. Poniżej 2 najbardziej popularne metody filtracji:
Filtr Gąbkowy podłączany pod napowietrzacz
Jego wielką zaletą jest to, że nie powoduje ruchu kołowego wody oraz że ruch wody jest mały (na czym bardzo nam zależy) siłę wpadającego powietrza przez wężyk ustawiamy kranikiem do regulacji między napowietrzaczem a filtrem gąbkowym w akwarium) siłę napowietrzania ustawiamy tak, aby tafla wody prawie się nie ruszała, czyli bardzo delikatnie.
Wadą jest to, że filtr w akwarium musimy podłączyć do zewnętrznego napowietrzacza. Myśląc jednak w perspektywie posiadania kilku akwariów z bojownikami, jeden napowietrzacz może obsłużyć nam wiele akwariów. Jest to duża oszczędność.
Trzeba jednak Pamiętać że tego typu system filtracji, będziemy bez wątpienia słyszeli i nie każdemu z tego powodu będzie on odpowiadał
2. Filtr wewnętrzny turbinowy
jego wielką zaletą jest to, że prawie w ogóle go nie słychać. Jest niewielki i głowica jak i gąbka znajdują się pod wodą. Tego typu filtry zalecam tylko i wyłącznie z wbudowaną deszczownią, (grzebień deszczowni powinien być skierowany do góry i uderzać w taflę wody, po to aby rozproszyć maksymalnie strumień wody na wiele kierunków, powodem takiego ustawienia deszczowni jest fakt żeby za wszelką cenę unikać w akwarium ruchu kołowego, który strasznie męczy rybę.
Kliknij na obrazek, aby zakupić filtr:
Filtr zewnętrzny – nie opiszę tu tego typu filtracji, ponieważ uważam że do tak małych zbiorników jest ona nie trafiona, filtry te dają duży strumień wody. Jeżeli jednak Masz akwarium powyżej 40L warto wziąć tę opcję pod uwagę.
Gąbki ze wszystkich typów filtracji należy czyścić tylko i wyłącznie w wodzie wylewanej z akwarium podczas cotygodniowych podmian. Robimy to aby ochronić korzystną florę bakteryjną która osadza się w masie gąbkowej i ułatwia rozkładanie związków organicznych.
Bardzo ważne ! Jeżeli nowy bojownik po wpuszczeniu do akwarium zacznie się chować, szybko oddychać, przekręcać się na bok jest to wynik silnego stresu.
- Należy natychmiast wyłączyć filtrację.
- Stres ten jest spowodowany ruchem wody.
- Musisz pamiętać że przez cały okres dorastania bojownika, nigdy nie miał doczynienia z ruchem wody i jest to dla niego nienaturalne środowisko.
- Jeżeli z jakiegoś powodu musisz używać filtracji, pamiętaj żeby ruch wody został zredukowany do absolutnego minimum.
JEŻELI CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ !
EBOOK – JAK OPIEKOWAĆ SIĘ BOJOWNIKIEM
Drogi czytelniku, jeżeli zainteresowała Cię już teraz ta książka, oznacza to, że potrzebujesz praktycznej wiedzy na temat hodowli bojowników. Ebook – Jak opiekować się bojownikiem pozwoli Ci zaoszczędzić masę straconego czasu na zdobywanie wiedzy w sieci oraz wyeliminowanie nieprawdziwych informacji, nerwów związanych z błędnymi zakupami, oraz niepotrzebnie wydanych pieniędzy na akcesoria i produkty, których nie potrzebujesz. Poradnik pomoże Ci także przejść cały proces zakupu akwarium, akcesoriów, preparatów, wybranych gatunków roślin oraz innych zwierząt wodnych do zakupu samego bojownika. W poradniku dowiesz się, na czym polega to wspaniałe hobby. Informacje w nim zawarte pomogą ominąć całą masę błędów, które popełniane są przez początkujących hobbystów podczas pierwszego zakupu bojownika, a także ułatwi zrozumieć Ci takie zagadnienia jak:
SPIS TREŚCI
1 . NATURALNE WYSTĘPOWANIE BOJOWNIKÓW
2 . SPOTKANIE CZŁOWIEKA Z BOJOWNIKIEM
3 . KRÓTKA HISTORIA BOJOWNIKÓW
4 . BUDOWA BOJOWNIKA
5 . OBECNA HODOWLA BOJOWNIKÓW
6 . PODSTAWOWE ODMIANY BOJOWNIKÓW
7 . NIESAMOWITE ODMIANY BARWNE BETTA MAHACHAIENSIS ALIEN
8 . FORMY BARWNE
- KULA CZY AKWARIUM?
1 0 . WIELKOŚĆ AKWARIUM DLA BOJOWNIKA
1 1 . JAKIE PODŁOŻE WYBRAĆ DO AKWARIUM Z BOJOWNIKIEM?
1 2 . SZCZEPIENIE FORY BAKTERYJNEJ W NOWYM AKWARIUM Z BOJOWNIKIEM
1 2 . ROŚLINNOŚĆ W AKWARIUM Z BOJOWNIKIEM
1 3 . OZDOBY W W AKWARIUM Z BOJOWNIKIEM
1 4 . DLACZEGO BOJOWNIKI NIE POTRZEBUJĄ FITRACJI?
1 5 . JEŻELI FILTRACJA, TO JAKA?
1 6 . JAK UZDATNIAĆ I USZLACHETNIAĆ WODĘ DLA BOJOWNIKA?
1 7 . PODSTAWOWA HIGIENA PODCZAS PODMIANY WODY
1 8 . TEMPERATURA WODY ORAZ POWIETRZA MIĘDZY TAFLĄ A POKRYWĄ
1 9 . JAK PODCZAS ZAKUPU WYBRAĆ ZDROWEGO BOJOWNIKA?
2 0 . BOJOWNIK DŁUG O CZYKRÓTKOPŁETWY?
2 1 . KARMIENIE BOJOWNIKA
2 2 . TRENING BOJOWNIKA
2 3 . BOJOWNIKI RAZEM CZY OSOBNO?
2 4 . NIEWŁAŚCIWE GATUNKI RYB W JEDNYM AKWARIUM Z BOJOWNIKIEM
2 5 . NAJCZĘSTSZE CHOROBY BOJOWNIKÓW
3 Comments
Anh Dung Luu
If the fighter can live/thrive better in a unfiltered tank, then how often should I need to change water for my 30 liter tank and how much water each time? Thanks.
flower.fish.store
You shops take out all dirty things minimum 2 times in week. Just smale tune. And 1 time in week change 60% water
Martyna Surała
Jestem mega zachwycona podejściem osob prowadzących sklep a raczej szpitalny ostry dyżur jestem bardzo im wdzięczna za pomoc za błyskawiczna reakcje na moja chora rybkę i expresowa dostawę niezbędnych preparatów bym mogła błyskawicznie zacząć leczenie❤️Mojego maleństwa choć mam go już 2 lata jestem bardzo do niego przywiązana. Megamegamega profesjonalizm to jak fachowa tłumacza i dzięki im filmikom w ciągu jednego dnia dowiedziałam się o wiele więcej niż przez dwa lata…. Jestem już ich stała klientka oraz fankajeszcze raz dziękuje za pomoc