02
Lis

Czy bojownik potrzebuje filtracji?

FILTRACJA W AKWARIUM Z BOJOWNIKIEM

Czy bojownik potrzebuje Filtracji  (poniżej 2 sposoby hodowli)

 1. Bojowniki posiadają dodatkowy narząd oddechowy (labirynt) umożliwia on im, oddychanie powietrzem atmosferycznym.
 2. W praktyce oznacza to tyle, że woda w akwarium nie musi być w żaden sposób natlenia, ponieważ bojownik może pobierać tlen oddychając powietrzem znad tafli wody.
 3. Bojowniki źle znoszą także ruch wody, dlatego też wszyscy profesjonalni hodowcy nie używają filtracji.
 4. Aby rozmnożyć bojowniki i utrzymać młode przy życiu, również należy wyeliminować jakikolwiek ruch wody.
 5. Podsumowując, bojowniki nie muszą mieć filtracji a w większości przypadków może być ona dla nich szkodliwa.
 6. W sytuacji gdy nie masz na co dzień czasu aby posprzątać resztki z dna a akwarium nie jest jeszcze na tyle dojrzałe biologicznie żeby poradzić sobie samoistnie z nieczystościami na dnie, możesz spróbować zastosować filtrację. Poniżej 2 najbardziej popularne metody filtracji:
 1. Filtr Gąbkowy podłączany pod napowietrzacz

Jego wielką zaletą jest to, że nie powoduje ruchu kołowego wody oraz  że ruch wody jest mały (na czym bardzo nam zależy) siłę wpadającego powietrza przez wężyk ustawiamy kranikiem do regulacji między napowietrzaczem a filtrem gąbkowym w akwarium) siłę napowietrzania ustawiamy tak, aby tafla wody prawie się nie ruszała, czyli bardzo delikatnie.

Wadą jest to, że filtr w akwarium musimy podłączyć do zewnętrznego napowietrzacza. Myśląc jednak w perspektywie posiadania kilku akwariów z bojownikami, jeden napowietrzacz może obsłużyć nam wiele akwariów. Jest to duża oszczędność.

Trzeba jednak Pamiętać że tego typu system filtracji, będziemy bez wątpienia słyszeli i nie każdemu z tego powodu będzie on odpowiadał

2. Filtr wewnętrzny turbinowy – jego wielką zaletą jest to, że prawie w ogóle go nie słychać. Jest niewielki  i głowica jak i gąbka znajdują się pod wodą. Tego typu filtry zalecam tylko i wyłącznie z wbudowaną deszczownią, (grzebień deszczowni powinien być skierowany do góry i uderzać w taflę wody, po to aby rozproszyć maksymalnie strumień wody na wiele kierunków, powodem takiego ustawienia deszczowni jest fakt żeby za wszelką cenę unikać w akwarium ruchu kołowego, który strasznie męczy rybę.

Kliknij na obrazek, aby zakupić filtr:

Filtr zewnętrzny – nie opiszę tu tego typu filtracji, ponieważ uważam że do tak małych zbiorników jest ona nie trafiona, filtry te dają duży strumień wody. Jeżeli jednak Masz akwarium powyżej 40L warto wziąć tę opcję pod uwagę.

Gąbki ze wszystkich  typów filtracji należy czyścić tylko i wyłącznie w wodzie wylewanej z akwarium podczas cotygodniowych podmian. Robimy to aby ochronić korzystną florę bakteryjną która osadza się w masie gąbkowej i ułatwia rozkładanie związków organicznych.

Bardzo ważne ! Jeżeli nowy bojownik po wpuszczeniu do akwarium zacznie się chować, szybko oddychać, przekręcać się na bok jest to wynik silnego stresu.

 1. Należy natychmiast wyłączyć filtrację.
 2. Stres ten jest spowodowany ruchem wody.
 3. Musisz pamiętać że przez cały  okres dorastania bojownika, nigdy nie miał  doczynienia z ruchem wody i jest to dla niego nienaturalne środowisko.
 4. Jeżeli z jakiegoś powodu musisz używać filtracji, pamiętaj żeby ruch wody został zredukowany do absolutnego minimum.

2 Comments

dodaj komentarz

EnglishFrenchGermanItalianPolishRussian